in­gahn op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɪnˌɡɔːn/
Verb
Sülven: in·gahn
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
in­gahn
PPP:
in­gahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gah in
du geihst in
he/se/dat geiht in
wi gaht in
ji gaht in
se gaht in
Vergangen Tiet:
ik güng in
du güngst in
he/se/dat güng in
wi güng­en in
ji güng­en in
se güng­en in
Perfekt:
ik bün in­gahn
du büst in­gahn
he/se/dat is in­gahn
wi sünd in­gahn
ji sünd in­gahn
se sünd in­gahn
Kunjunktiv:
ik güng in
du güngst in
he/se/dat güng in
wi güng­en in
ji güng­en in
se güng­en in
Imperativ:
gah in!
gaht in!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: in + gahn