vör­gahn auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈføː͡ɐˌɡɔːn/
Verb
Silbentrennung: vör·gahn
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
Ik gah al vör. Kummst du lieks na?

Verbformen:

Infinitiv:
vörgahn
Partizip Perfekt:
vörgahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gah vör
du geihst vör
he/se/dat geiht vör
wi gaht vör
ji gaht vör
se gaht vör
Imperfekt:
ik güng vör
du güngst vör
he/se/dat güng vör
wi güngen vör
ji güngen vör
se güngen vör
Perfekt:
ik bün vörgahn
du büst vörgahn
he/se/dat is vörgahn
wi sünd vörgahn
ji sünd vörgahn
se sünd vörgahn
Konjunktiv:
ik güng vör
du güngst vör
he/se/dat güng vör
wi güngen vör
ji güngen vör
se güngen vör
Imperativ:
gah vör!
gaht vör!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: vör + gahn