vör­gahn auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈføː͡ɐˌɡɔːn/
Verb
Silbentrennung: vör·gahn
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
as Eerst gahn
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
vör­gahn
Partizip Perfekt:
vör­gaht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gah vör
du gahst vör
he/se/dat gaht vör
wi gaht vör
ji gaht vör
se gaht vör
Imperfekt:
ik gah vör
du gahst vör
he/se/dat gah vör
wi gahn vör
ji gahn vör
se gahn vör
Perfekt:
ik bün vör­gaht
du büst vör­gaht
he/se/dat is vör­gaht
wi sünd vör­gaht
ji sünd vör­gaht
se sünd vör­gaht
Konjunktiv:
ik gah vör
du gahst vör
he/se/dat gah vör
wi gahn vör
ji gahn vör
se gahn vör
Imperativ:
gah vör!
gaht vör!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: vör + gahn