foort­gahn auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈfɔu̯ɾtˌɡɔːn/
Verb
Silbentrennung: foort·gahn
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
foort­gahn
Partizip Perfekt:
foort­gahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gah foort
du geihst foort
he/se/dat geiht foort
wi gaht foort
ji gaht foort
se gaht foort
Imperfekt:
ik güng foort
du güngst foort
he/se/dat güng foort
wi güng­en foort
ji güng­en foort
se güng­en foort
Perfekt:
ik bün foort­gahn
du büst foort­gahn
he/se/dat is foort­gahn
wi sünd foort­gahn
ji sünd foort­gahn
se sünd foort­gahn
Konjunktiv:
ik güng foort
du güngst foort
he/se/dat güng foort
wi güng­en foort
ji güng­en foort
se güng­en foort
Imperativ:
gah foort!
gaht foort!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: foort + gahn