foort­gahn op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈfɔu̯ɾtˌɡɔːn/
Verb
Sülven: foort·gahn
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
nedderlandsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
foort­gahn
PPP:
foort­gahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gah­ foort
du geihst foort
he/se/dat geiht foort
wi gaht foort
ji gaht foort
se gaht foort
Vergangen Tiet:
ik güng foort
du güngst foort
he/se/dat güng foort
wi güng­en foort
ji güng­en foort
se güng­en foort
Perfekt:
ik bün foort­gahn
du büst foort­gahn
he/se/dat is foort­gahn
wi sünd foort­gahn
ji sünd foort­gahn
se sünd foort­gahn
Kunjunktiv:
ik güng foort
du güngst foort
he/se/dat güng foort
wi güng­en foort
ji güng­en foort
se güng­en foort
Imperativ:
gah­ foort!
gaht foort!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: foort + gahn