foort­gahn in het Nedersaksisch

Uitspraak: /ˈfɔu̯ɾtˌɡɔːn/
werkwoord
Afbreking: foort·gahn
[1]
geavanceerde woordenschat
Nedersaksisch:
Nederlands:
Engels:
Duits:

Werkwoordvormen:

infinitief:
foort­gahn
voltooid deelwoord:
foort­gahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
tegenwoordig:
ik gah foort
du geihst foort
he/se/dat geiht foort
wi gaht foort
ji gaht foort
se gaht foort
verleden:
ik güng foort
du güngst foort
he/se/dat güng foort
wi güng­en foort
ji güng­en foort
se güng­en foort
voltooid:
ik bün foort­gahn
du büst foort­gahn
he/se/dat is foort­gahn
wi sünd foort­gahn
ji sünd foort­gahn
se sünd foort­gahn
conjunctief:
ik güng foort
du güngst foort
he/se/dat güng foort
wi güng­en foort
ji güng­en foort
se güng­en foort
imperatief:
gah foort!
gaht foort!

Etymologie:

Samensteld woord gevormd door: foort + gahn