ha­len auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈhɔːln̩/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: ha·len
[1]
Grundwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
get
Beispiele:

Verbformen:

Infinitiv:
halen
Partizip Perfekt:
haalt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik haal
du haalst
he/se/dat haalt
wi haalt
ji haalt
se haalt
Imperfekt:
ik heel
du heelst
he/se/dat heel
wi helen
ji helen
se helen
Perfekt:
ik heff haalt
du hest haalt
he/se/dat hett haalt
wi hebbt haalt
ji hebbt haalt
se hebbt haalt
Konjunktiv:
ik heel
du heelst
he/se/dat heel
wi helen
ji helen
se helen
Imperativ:
haal!
haalt!