ha­len op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈhɔːln̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: ha·len
[1]
Grundwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
hengahn un herbringen
düütsch:
=
holen

Verbformen:

Infinitiv:
ha­len
PPP:
haalt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik haal
du haalst
he/se/dat haalt
wi haalt
ji haalt
se haalt
Vergangen Tiet:
ik heel
du heelst
he/se/dat heel
wi he­len
ji he­len
se he­len
Perfekt:
ik heff haalt
du hest haalt
he/se/dat hett haalt
wi hebbt haalt
ji hebbt haalt
se hebbt haalt
Kunjunktiv:
ik heel
du heelst
he/se/dat heel
wi he­len
ji he­len
se he­len
Imperativ:
haal!
haalt!