vertwie­veln auf Plattdeutsch

Aussprache: /fəɾˈtviː·vəln/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: ver·twie·veln
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
englisch:
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
vertwie­veln
Partizip Perfekt:
vertwie­velt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik vertwie­vel
du vertwie­velst
he/se/dat vertwie­velt
wi vertwie­velt
ji vertwie­velt
se vertwie­velt
Imperfekt:
ik vertwie­vel
du vertwie­velst
he/se/dat vertwie­vel
wi vertwie­veln
ji vertwie­veln
se vertwie­veln
Perfekt:
ik bün vertwie­velt
du büst vertwie­velt
he/se/dat is vertwie­velt
wi sünd vertwie­velt
ji sünd vertwie­velt
se sünd vertwie­velt
Konjunktiv:
ik vertwie­vel
du vertwie­velst
he/se/dat vertwie­vel
wi vertwie­veln
ji vertwie­veln
se vertwie­veln
Imperativ:
vertwie­vel!
vertwie­velt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + twieveln