vertwie­veln op Plattdüütsch

Utspraak: /fəɾˈtviː·vəln/ 🔊︎
Verb
Sülven: ver·twie·veln
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
vertwie­veln
PPP:
vertwie­velt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik vertwie­vel
du vertwie­velst
he/se/dat vertwie­velt
wi vertwie­velt
ji vertwie­velt
se vertwie­velt
Vergangen Tiet:
ik vertwie­vel
du vertwie­velst
he/se/dat vertwie­vel
wi vertwie­veln
ji vertwie­veln
se vertwie­veln
Perfekt:
ik bün vertwie­velt
du büst vertwie­velt
he/se/dat is vertwie­velt
wi sünd vertwie­velt
ji sünd vertwie­velt
se sünd vertwie­velt
Kunjunktiv:
ik vertwie­vel
du vertwie­velst
he/se/dat vertwie­vel
wi vertwie­veln
ji vertwie­veln
se vertwie­veln
Imperativ:
vertwie­vel!
vertwie­velt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + twieveln