ver­leh­ren auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /fəɾˈlɛː·ɾən/
Verb
Silbentrennung: ver·leh·ren
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
verlehren
Partizip Perfekt:
verlehrt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik verlehr
du verlehrst
he/se/dat verlehrt
wi verlehrt
ji verlehrt
se verlehrt
Imperfekt:
ik verlehr
du verlehrst
he/se/dat verlehr
wi verlehren
ji verlehren
se verlehren
Perfekt:
ik heff verlehrt
du hest verlehrt
he/se/dat hett verlehrt
wi hebbt verlehrt
ji hebbt verlehrt
se hebbt verlehrt
Konjunktiv:
ik verlehr
du verlehrst
he/se/dat verlehr
wi verlehren
ji verlehren
se verlehren
Imperativ:
verlehr!
verlehrt!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: ver- + lehren