af­grab­beln auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈafˌɡɾa·bəln/
Verb
Silbentrennung: af·grab·beln

Verbformen:

Infinitiv:
afgrabbeln
Partizip Perfekt:
afgrabbelt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik grabbel af
du grabbelst af
he/se/dat grabbelt af
wi grabbelt af
ji grabbelt af
se grabbelt af
Imperfekt:
ik grabbel af
du grabbelst af
he/se/dat grabbel af
wi grabbeln af
ji grabbeln af
se grabbeln af
Perfekt:
ik heff afgrabbelt
du hest afgrabbelt
he/se/dat hett afgrabbelt
wi hebbt afgrabbelt
ji hebbt afgrabbelt
se hebbt afgrabbelt
Konjunktiv:
ik grabbel af
du grabbelst af
he/se/dat grabbel af
wi grabbeln af
ji grabbeln af
se grabbeln af
Imperativ:
grabbel af!
grabbelt af!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: af + grabbeln