mit­gahn auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈmɪtˌɡɔːn/
Verb
Silbentrennung: mit·gahn
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
mitgahn
Partizip Perfekt:
mitgahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gah mit
du geihst mit
he/se/dat geiht mit
wi gaht mit
ji gaht mit
se gaht mit
Imperfekt:
ik güng mit
du güngst mit
he/se/dat güng mit
wi güngen mit
ji güngen mit
se güngen mit
Perfekt:
ik bün mitgahn
du büst mitgahn
he/se/dat is mitgahn
wi sünd mitgahn
ji sünd mitgahn
se sünd mitgahn
Konjunktiv:
ik güng mit
du güngst mit
he/se/dat güng mit
wi güngen mit
ji güngen mit
se güngen mit
Imperativ:
gah mit!
gaht mit!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: mit + gahn