lah­men auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈlɔːm̩/
Verb
Silbentrennung: lah·men
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
lahmen
Partizip Perfekt:
lahmt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik lahm
du lahmst
he/se/dat lahmt
wi lahmt
ji lahmt
se lahmt
Imperfekt:
ik lahm
du lahmst
he/se/dat lahm
wi lahmen
ji lahmen
se lahmen
Perfekt:
ik heff lahmt
du hest lahmt
he/se/dat hett lahmt
wi hebbt lahmt
ji hebbt lahmt
se hebbt lahmt
Konjunktiv:
ik lahm
du lahmst
he/se/dat lahm
wi lahmen
ji lahmen
se lahmen
Imperativ:
lahm!
lahmt!

Etymologie:

Wort abgeleitet von: lahm