lah­men op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈlɔːm̩/
Verb
Sülven: lah·men
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
lahmen
PPP:
lahmt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lahm
du lahmst
he/se/dat lahmt
wi lahmt
ji lahmt
se lahmt
Vergangen Tiet:
ik lahm
du lahmst
he/se/dat lahm
wi lahmen
ji lahmen
se lahmen
Perfekt:
ik heff lahmt
du hest lahmt
he/se/dat hett lahmt
wi hebbt lahmt
ji hebbt lahmt
se hebbt lahmt
Kunjunktiv:
ik lahm
du lahmst
he/se/dat lahm
wi lahmen
ji lahmen
se lahmen
Imperativ:
lahm!
lahmt!

Etymologie:

Woort afleidt von: lahm