Aussprache op Platt: /ˈvɛçˌɡɛːm̩/
Verb
Silbentrennung: weg·ge·ven
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:

Verbformen:

Infinitiv:
weggeven
Partizip Perfekt:
weggeven
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik geev weg
du giffst weg
he/se/dat gifft weg
wi geevt weg
ji geevt weg
se geevt weg
Imperfekt:
ik gaff weg
du gaffst weg
he/se/dat gaff weg
wi gaffen weg
ji gaffen weg
se gaffen weg
Perfekt:
ik heff weggeven
du hest weggeven
he/se/dat hett weggeven
wi hebbt weggeven
ji hebbt weggeven
se hebbt weggeven
Konjunktiv:
ik gaff weg
du gaffst weg
he/se/dat gaff weg
wi gaffen weg
ji gaffen weg
se gaffen weg
Imperativ:
giff weg!
gifft weg!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: weg + geven