Aussprache op Platt: /ak·sɛpˈtɛː·ɾən/
Verb
Silbentrennung: ak·zep·te·ren
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
Wenn du dat nich willst, denn mutt ik dat akzepteren.

Verbformen:

Infinitiv:
akzepteren
Partizip Perfekt:
akzepteert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik akzepteer
du akzepteerst
he/se/dat akzepteert
wi akzepteert
ji akzepteert
se akzepteert
Imperfekt:
ik akzepteer
du akzepteerst
he/se/dat akzepteer
wi akzepteren
ji akzepteren
se akzepteren
Perfekt:
ik heff akzepteert
du hest akzepteert
he/se/dat hett akzepteert
wi hebbt akzepteert
ji hebbt akzepteert
se hebbt akzepteert
Konjunktiv:
ik akzepteer
du akzepteerst
he/se/dat akzepteer
wi akzepteren
ji akzepteren
se akzepteren
Imperativ:
akzepteer!
akzepteert!

Etymologie:

Wort abgeleitet von: -eer