twei­ka­ken auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈtvaɪ̯ˌkɔːkn̩/
Verb
Silbentrennung: twei·ka·ken
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
He hett dat Fleesch tweikaakt.

Verbformen:

Infinitiv:
tweikaken
Partizip Perfekt:
tweikaakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik kaak twei
du kaakst twei
he/se/dat kaakt twei
wi kaakt twei
ji kaakt twei
se kaakt twei
Imperfekt:
ik kaak twei
du kaakst twei
he/se/dat kaak twei
wi kaken twei
ji kaken twei
se kaken twei
Perfekt:
ik heff tweikaakt
du hest tweikaakt
he/se/dat hett tweikaakt
wi hebbt tweikaakt
ji hebbt tweikaakt
se hebbt tweikaakt
Konjunktiv:
ik kaak twei
du kaakst twei
he/se/dat kaak twei
wi kaken twei
ji kaken twei
se kaken twei
Imperativ:
kaak twei!
kaakt twei!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: twei + kaken