Aussprache op Platt: /ˈtvaɪ̯ˌkɾøːm̩/
Verb
Silbentrennung: twei·krö·men
[1]
Randwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
Beispiele:
Se hett Broot tweikröömt un in de Melk daan.

Verbformen:

Infinitiv:
tweikrömen
Partizip Perfekt:
tweikröömt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik krööm twei
du kröömst twei
he/se/dat kröömt twei
wi kröömt twei
ji kröömt twei
se kröömt twei
Imperfekt:
ik krööm twei
du kröömst twei
he/se/dat krööm twei
wi krömen twei
ji krömen twei
se krömen twei
Perfekt:
ik heff tweikröömt
du hest tweikröömt
he/se/dat hett tweikröömt
wi hebbt tweikröömt
ji hebbt tweikröömt
se hebbt tweikröömt
Konjunktiv:
ik krööm twei
du kröömst twei
he/se/dat krööm twei
wi krömen twei
ji krömen twei
se krömen twei
Imperativ:
krööm twei!
kröömt twei!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: twei + krömen