twei­slahn auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈtvaɪ̯ˌslɔːn/
Verb
Silbentrennung: twei·slahn
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
dör Slahn kaputtmaken
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
He hett in’e Brass en Teller tweislahn.

Verbformen:

Infinitiv:
twei­slahn
Partizip Perfekt:
twei­slahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik slah twei
du sleihst twei
he/se/dat sleiht twei
wi slaht twei
ji slaht twei
se slaht twei
Imperfekt:
ik slöög twei
du slöögst twei
he/se/dat slöög twei
wi slö­gen twei
ji slö­gen twei
se slö­gen twei
Perfekt:
ik heff twei­slahn
du hest twei­slahn
he/se/dat hett twei­slahn
wi hebbt twei­slahn
ji hebbt twei­slahn
se hebbt twei­slahn
Konjunktiv:
ik slöög twei
du slöögst twei
he/se/dat slöög twei
wi slö­gen twei
ji slö­gen twei
se slö­gen twei
Imperativ:
slah twei!
slaht twei!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: twei + slahn