schen­ken auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈʃɛnkn̩/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: schen·ken
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
Dit Johr schenkt wi uns nix.
[2]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:

Verbformen:

Infinitiv:
schenken
Partizip Perfekt:
schenkt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik schenk
du schenkst
he/se/dat schenkt
wi schenkt
ji schenkt
se schenkt
Imperfekt:
ik schünk
du schünkst
he/se/dat schünk
wi schünken
ji schünken
se schünken
Perfekt:
ik heff schenkt
du hest schenkt
he/se/dat hett schenkt
wi hebbt schenkt
ji hebbt schenkt
se hebbt schenkt
Konjunktiv:
ik schünk
du schünkst
he/se/dat schünk
wi schünken
ji schünken
se schünken
Imperativ:
schenk!
schenkt!
Infinitiv:
schenken
Partizip Perfekt:
schunken
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik schenk
du schenkst
he/se/dat schenkt
wi schenkt
ji schenkt
se schenkt
Imperfekt:
ik schünk
du schünkst
he/se/dat schünk
wi schünken
ji schünken
se schünken
Perfekt:
ik heff schunken
du hest schunken
he/se/dat hett schunken
wi hebbt schunken
ji hebbt schunken
se hebbt schunken
Konjunktiv:
ik schünk
du schünkst
he/se/dat schünk
wi schünken
ji schünken
se schünken
Imperativ:
schenk!
schenkt!