in­schen­ken auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈɪnˌʃɛnkn̩/
Verb
Silbentrennung: in·schen·ken
[1]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
Schall ik di noch en Glas Wien inschenken?

Verbformen:

Infinitiv:
inschenken
Partizip Perfekt:
inschenkt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik schenk in
du schenkst in
he/se/dat schenkt in
wi schenkt in
ji schenkt in
se schenkt in
Imperfekt:
ik schünk in
du schünkst in
he/se/dat schünk in
wi schünken in
ji schünken in
se schünken in
Perfekt:
ik heff inschenkt
du hest inschenkt
he/se/dat hett inschenkt
wi hebbt inschenkt
ji hebbt inschenkt
se hebbt inschenkt
Konjunktiv:
ik schünk in
du schünkst in
he/se/dat schünk in
wi schünken in
ji schünken in
se schünken in
Imperativ:
schenk in!
schenkt in!
Infinitiv:
inschenken
Partizip Perfekt:
inschunken
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik schenk in
du schenkst in
he/se/dat schenkt in
wi schenkt in
ji schenkt in
se schenkt in
Imperfekt:
ik schünk in
du schünkst in
he/se/dat schünk in
wi schünken in
ji schünken in
se schünken in
Perfekt:
ik heff inschunken
du hest inschunken
he/se/dat hett inschunken
wi hebbt inschunken
ji hebbt inschunken
se hebbt inschunken
Konjunktiv:
ik schünk in
du schünkst in
he/se/dat schünk in
wi schünken in
ji schünken in
se schünken in
Imperativ:
schenk in!
schenkt in!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: in + schenken