gnau­eln auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈɡnaʊ̯·əln/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: gnau·eln
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
nagen
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
gnau­eln
Partizip Perfekt:
gnau­elt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gnau­el
du gnau­elst
he/se/dat gnau­elt
wi gnau­elt
ji gnau­elt
se gnau­elt
Imperfekt:
ik gnau­el
du gnau­elst
he/se/dat gnau­el
wi gnau­eln
ji gnau­eln
se gnau­eln
Perfekt:
ik heff gnau­elt
du hest gnau­elt
he/se/dat hett gnau­elt
wi hebbt gnau­elt
ji hebbt gnau­elt
se hebbt gnau­elt
Konjunktiv:
ik gnau­el
du gnau­elst
he/se/dat gnau­el
wi gnau­eln
ji gnau­eln
se gnau­eln
Imperativ:
gnau­el!
gnau­elt!