afgnau­eln auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈafˌɡnaʊ̯·əln/
Verb
Silbentrennung: af·gnau·eln
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
mit de Tähn wat aflösen
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
afgnau­eln
Partizip Perfekt:
afgnau­elt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik gnau­el af
du gnau­elst af
he/se/dat gnau­elt af
wi gnau­elt af
ji gnau­elt af
se gnau­elt af
Imperfekt:
ik gnau­el af
du gnau­elst af
he/se/dat gnau­el af
wi gnau­eln af
ji gnau­eln af
se gnau­eln af
Perfekt:
ik heff afgnau­elt
du hest afgnau­elt
he/se/dat hett afgnau­elt
wi hebbt afgnau­elt
ji hebbt afgnau­elt
se hebbt afgnau­elt
Konjunktiv:
ik gnau­el af
du gnau­elst af
he/se/dat gnau­el af
wi gnau­eln af
ji gnau­eln af
se gnau­eln af
Imperativ:
gnau­el af!
gnau­elt af!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: af- + gnaueln