wach­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈvaxtn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: wach·ten
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
luern, töven
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wach­ten
PPP:
wacht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik wacht
du wachtst
he/se/dat wacht
wi wacht
ji wacht
se wacht
Vergangen Tiet:
ik wacht
du wachtst
he/se/dat wacht
wi wach­ten
ji wach­ten
se wach­ten
Perfekt:
ik heff wacht
du hest wacht
he/se/dat hett wacht
wi hebbt wacht
ji hebbt wacht
se hebbt wacht
Kunjunktiv:
ik wacht
du wachtst
he/se/dat wacht
wi wach­ten
ji wach­ten
se wach­ten
Imperativ:
wacht!
wacht!