Utspraak op Platt: /fəɾˈhyː·ɾən/
Verb
Sülven: ver·hü·ren
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
vermeden
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
verhüren
PPP:
verhüürt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik verhüür
du verhüürst
he/se/dat verhüürt
wi verhüürt
ji verhüürt
se verhüürt
Vergangen Tiet:
ik verhüür
du verhüürst
he/se/dat verhüür
wi verhüren
ji verhüren
se verhüren
Perfekt:
ik heff verhüürt
du hest verhüürt
he/se/dat hett verhüürt
wi hebbt verhüürt
ji hebbt verhüürt
se hebbt verhüürt
Kunjunktiv:
ik verhüür
du verhüürst
he/se/dat verhüür
wi verhüren
ji verhüren
se verhüren
Imperativ:
verhüür!
verhüürt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + hüren