sü­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈzyːm̩/
Verb
Sülven: sü·men
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Tiet verstrieken laten
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
sü­men
PPP:
süümt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik süüm
du süümst
he/se/dat süümt
wi süümt
ji süümt
se süümt
Vergangen Tiet:
ik süüm
du süümst
he/se/dat süüm
wi sü­men
ji sü­men
se sü­men
Perfekt:
ik heff süümt
du hest süümt
he/se/dat hett süümt
wi hebbt süümt
ji hebbt süümt
se hebbt süümt
Kunjunktiv:
ik süüm
du süümst
he/se/dat süüm
wi sü­men
ji sü­men
se sü­men
Imperativ:
süüm!
süümt!