Utspraak op Platt: /ˈan·dɾɔˌva͡ɐkn̩/
Verb
Sülven: an·dro·war·ken
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
androwarken
PPP:
androwarkt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik drowark an
du drowarkst an
he/se/dat drowarkt an
wi drowarkt an
ji drowarkt an
se drowarkt an
Vergangen Tiet:
ik drowark an
du drowarkst an
he/se/dat drowark an
wi drowarken an
ji drowarken an
se drowarken an
Perfekt:
ik bün androwarkt
du büst androwarkt
he/se/dat is androwarkt
wi sünd androwarkt
ji sünd androwarkt
se sünd androwarkt
Kunjunktiv:
ik drowark an
du drowarkst an
he/se/dat drowark an
wi drowarken an
ji drowarken an
se drowarken an
Imperativ:
drowark an!
drowarkt an!

Etymologie:

Woort afleidt von: an