tweibie­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈtvaɪ̯ˌbiːtn̩/
Verb
Sülven: twei·bie·ten
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
kaputt bieten
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
tweibie­ten
PPP:
tweibe­ten
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik biet twei
du bitt­st twei
he/se/dat bitt twei
wi biet twei
ji biet twei
se biet twei
Vergangen Tiet:
ik beet twei
du beetst twei
he/se/dat beet twei
wi be­ten twei
ji be­ten twei
se be­ten twei
Perfekt:
ik heff tweibe­ten
du hest tweibe­ten
he/se/dat hett tweibe­ten
wi hebbt tweibe­ten
ji hebbt tweibe­ten
se hebbt tweibe­ten
Kunjunktiv:
ik beet twei
du beetst twei
he/se/dat beet twei
wi be­ten twei
ji be­ten twei
se be­ten twei
Imperativ:
biet twei!
biet twei!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: twei + bieten