dröf­fen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɾœfn̩/
Verb
Sülven: dröf·fen
[1]
Grundwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
dat Recht to wat hebben
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dröf­fen
PPP:
dröf­ft
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dröff
du dröf­fst
he/se/dat dröf­ft
wi dröf­ft
ji dröf­ft
se dröf­ft
Vergangen Tiet:
ik dröff
du dröf­fst
he/se/dat dröff
wi dröf­fen
ji dröf­fen
se dröf­fen
Perfekt:
ik heff dröf­ft
du hest dröf­ft
he/se/dat hett dröf­ft
wi hebbt dröf­ft
ji hebbt dröf­ft
se hebbt dröf­ft
Kunjunktiv:
ik dröff
du dröf­fst
he/se/dat dröff
wi dröf­fen
ji dröf­fen
se dröf­fen
Imperativ:
dröff!
dröf­ft!