dwa­len op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdvɔːln̩/
Verb
Sülven: dwa·len
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
op en verkehrten Weg ween
nedderlandsch:
=
dwalen
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
wat doon, wat nich vernünftig is
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dwa­len
PPP:
dwaalt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dwaal
du dwaalst
he/se/dat dwaalt
wi dwaalt
ji dwaalt
se dwaalt
Vergangen Tiet:
ik dwaal
du dwaalst
he/se/dat dwaal
wi dwa­len
ji dwa­len
se dwa­len
Perfekt:
ik heff dwaalt
du hest dwaalt
he/se/dat hett dwaalt
wi hebbt dwaalt
ji hebbt dwaalt
se hebbt dwaalt
Kunjunktiv:
ik dwaal
du dwaalst
he/se/dat dwaal
wi dwa­len
ji dwa­len
se dwa­len
Imperativ:
dwaal!
dwaalt!