dö­gen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdøːɡn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: dö·gen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
bruukbor we’en
düütsch:
=
taugen

Verbformen:

Infinitiv:
dö­gen
PPP:
döögt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik döög
du düg­gst
he/se/dat düg­gt
wi döögt
ji döögt
se döögt
Vergangen Tiet:
ik döög
du döögst
he/se/dat döög
wi dö­gen
ji dö­gen
se dö­gen
Perfekt:
ik heff döögt
du hest döögt
he/se/dat hett döögt
wi hebbt döögt
ji hebbt döögt
se hebbt döögt
Kunjunktiv:
ik döög
du döögst
he/se/dat döög
wi dö­gen
ji dö­gen
se dö­gen
Imperativ:
döög!
döögt!