an­war­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈanˌva͡ɐm̩/
Verb
Sülven: an·war·men
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
an­war­men
PPP:
an­warmt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik warm an
du warmst an
he/se/dat warmt an
wi warmt an
ji warmt an
se warmt an
Vergangen Tiet:
ik warm an
du warmst an
he/se/dat warm an
wi war­men an
ji war­men an
se war­men an
Perfekt:
ik heff an­warmt
du hest an­warmt
he/se/dat hett an­warmt
wi hebbt an­warmt
ji hebbt an­warmt
se hebbt an­warmt
Kunjunktiv:
ik warm an
du warmst an
he/se/dat warm an
wi war­men an
ji war­men an
se war­men an
Imperativ:
warm an!
warmt an!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: an + warmen