pro­be­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈpɾɔu̯·bɛː·ɾən/ 🔊︎
Verb
Sülven: pro·be·ren
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
pro­be­ren
PPP:
pro­beert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik pro­beer
du pro­beerst
he/se/dat pro­beert
wi pro­beert
ji pro­beert
se pro­beert
Vergangen Tiet:
ik pro­beer
du pro­beerst
he/se/dat pro­beer
wi pro­be­ren
ji pro­be­ren
se pro­be­ren
Perfekt:
ik heff pro­beert
du hest pro­beert
he/se/dat hett pro­beert
wi hebbt pro­beert
ji hebbt pro­beert
se hebbt pro­beert
Kunjunktiv:
ik pro­beer
du pro­beerst
he/se/dat pro­beer
wi pro­be­ren
ji pro­be­ren
se pro­be­ren
Imperativ:
pro­beer!
pro­beert!