dör­pliern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdœ͡ɐˌpliː͡ɐn/
Verb
Sülven: dör·pliern
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dör­pliern
PPP:
dör­pliert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik plier dör
du plierst dör
he/se/dat pliert dör
wi pliert dör
ji pliert dör
se pliert dör
Vergangen Tiet:
ik plier dör
du plierst dör
he/se/dat plier dör
wi plieren dör
ji plieren dör
se plieren dör
Perfekt:
ik heff dör­pliert
du hest dör­pliert
he/se/dat hett dör­pliert
wi hebbt dör­pliert
ji hebbt dör­pliert
se hebbt dör­pliert
Kunjunktiv:
ik plier dör
du plierst dör
he/se/dat plier dör
wi plieren dör
ji plieren dör
se plieren dör
Imperativ:
plier dör!
pliert dör!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dör + pliern