tuu­schen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈtuːʃn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: tuu·schen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
utwesseln
engelsch:
düütsch:
tauschen

Verbformen:

Infinitiv:
tuu­schen
PPP:
tuuscht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik tuusch
du tuuschst
he/se/dat tuuscht
wi tuuscht
ji tuuscht
se tuuscht
Vergangen Tiet:
ik tuusch
du tuuschst
he/se/dat tuusch
wi tuu­schen
ji tuu­schen
se tuu­schen
Perfekt:
ik heff tuuscht
du hest tuuscht
he/se/dat hett tuuscht
wi hebbt tuuscht
ji hebbt tuuscht
se hebbt tuuscht
Kunjunktiv:
ik tuusch
du tuuschst
he/se/dat tuusch
wi tuu­schen
ji tuu­schen
se tuu­schen
Imperativ:
tuusch!
tuuscht!