uttuu­schen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈuːtˌtuːʃn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: ut·tuu·schen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
utwesseln
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
uttuu­schen
PPP:
uttuuscht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik tuusch ut
du tuuschst ut
he/se/dat tuuscht ut
wi tuuscht ut
ji tuuscht ut
se tuuscht ut
Vergangen Tiet:
ik tuusch ut
du tuuschst ut
he/se/dat tuusch ut
wi tuu­schen ut
ji tuu­schen ut
se tuu­schen ut
Perfekt:
ik heff uttuuscht
du hest uttuuscht
he/se/dat hett uttuuscht
wi hebbt uttuuscht
ji hebbt uttuuscht
se hebbt uttuuscht
Kunjunktiv:
ik tuusch ut
du tuuschst ut
he/se/dat tuusch ut
wi tuu­schen ut
ji tuu­schen ut
se tuu­schen ut
Imperativ:
tuusch ut!
tuuscht ut!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ut + tuuschen