na­ka­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈnɔːˌkɔːm̩/
Verb
Sülven: na·ka·men
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
Bispelen:
Ik gah al vör! Kummst du na?

Verbformen:

Infinitiv:
na­ka­men
PPP:
na­ka­men
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kaam na
du kumm­st na
he/se/dat kumm­t na
wi kaamt na
ji kaamt na
se kaamt na
Vergangen Tiet:
ik keem na
du keemst na
he/se/dat keem na
wi ke­men na
ji ke­men na
se ke­men na
Perfekt:
ik bün na­ka­men
du büst na­ka­men
he/se/dat is na­ka­men
wi sünd na­ka­men
ji sünd na­ka­men
se sünd na­ka­men
Kunjunktiv:
ik keem na
du keemst na
he/se/dat keem na
wi ke­men na
ji ke­men na
se ke­men na
Imperativ:
kaam na!
kaamt na!
Infinitiv:
na­ka­men
PPP:
na­ka­men
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kumm na
du kumm­st na
he/se/dat kumm­t na
wi kaamt na
ji kaamt na
se kaamt na
Vergangen Tiet:
ik keem na
du keemst na
he/se/dat keem na
wi ke­men na
ji ke­men na
se ke­men na
Perfekt:
ik bün na­ka­men
du büst na­ka­men
he/se/dat is na­ka­men
wi sünd na­ka­men
ji sünd na­ka­men
se sünd na­ka­men
Kunjunktiv:
ik keem na
du keemst na
he/se/dat keem na
wi ke­men na
ji ke­men na
se ke­men na
Imperativ:
kaam na!
kaamt na!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: na + kamen