ka­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈkɔːm̩/
Verb
Sülven: ka·men
[1]
Grundwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
en Steed negern
engelsch:
=
come
düütsch:
=
kommen
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
sik nu begeven
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
ka­men
PPP:
ka­men
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kaam
du kumm­st
he/se/dat kumm­t
wi kaamt
ji kaamt
se kaamt
Vergangen Tiet:
ik keem
du keemst
he/se/dat keem
wi ke­men
ji ke­men
se ke­men
Perfekt:
ik bün ka­men
du büst ka­men
he/se/dat is ka­men
wi sünd ka­men
ji sünd ka­men
se sünd ka­men
Kunjunktiv:
ik keem
du keemst
he/se/dat keem
wi ke­men
ji ke­men
se ke­men
Imperativ:
kaam!
kaamt!
Infinitiv:
ka­men
PPP:
ka­men
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kumm
du kumm­stst
he/se/dat kumm­t
wi kaamt
ji kaamt
se kaamt
Vergangen Tiet:
ik keem
du keemst
he/se/dat keem
wi ke­men
ji ke­men
se ke­men
Perfekt:
ik bün ka­men
du büst ka­men
he/se/dat is ka­men
wi sünd ka­men
ji sünd ka­men
se sünd ka­men
Kunjunktiv:
ik keem
du keemst
he/se/dat keem
wi ke­men
ji ke­men
se ke­men
Imperativ:
kaam!
kaamt!