ta­keln op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈtɔː·kəln/
Verb
Sülven: ta·keln
[1]
Randwoortschatt
plattdüütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
ta­keln
PPP:
ta­kelt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ta­kel
du ta­kelst
he/se/dat ta­kelt
wi ta­kelt
ji ta­kelt
se ta­kelt
Vergangen Tiet:
ik ta­kel
du ta­kelst
he/se/dat ta­kel
wi ta­keln
ji ta­keln
se ta­keln
Perfekt:
ik heff ta­kelt
du hest ta­kelt
he/se/dat hett ta­kelt
wi hebbt ta­kelt
ji hebbt ta­kelt
se hebbt ta­kelt
Kunjunktiv:
ik ta­kel
du ta­kelst
he/se/dat ta­kel
wi ta­keln
ji ta­keln
se ta­keln
Imperativ:
ta­kel!
ta­kelt!

Etymologie:

Woort afleidt von: Takel