titt­ge­ven op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈtɪtˌɡɛːm̩/
Verb
Sülven: titt·ge·ven
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
titt­ge­ven
PPP:
titt­ge­ven
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik geev titt
du gif­fst titt
he/se/dat gif­ft titt
wi geevt titt
ji geevt titt
se geevt titt
Vergangen Tiet:
ik gaff titt
du gaf­fst titt
he/se/dat gaff titt
wi gaf­fen titt
ji gaf­fen titt
se gaf­fen titt
Perfekt:
ik heff titt­ge­ven
du hest titt­ge­ven
he/se/dat hett titt­ge­ven
wi hebbt titt­ge­ven
ji hebbt titt­ge­ven
se hebbt titt­ge­ven
Kunjunktiv:
ik gaff titt
du gaf­fst titt
he/se/dat gaff titt
wi gaf­fen titt
ji gaf­fen titt
se gaf­fen titt
Imperativ:
giff titt!
gif­ft titt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: Titt + geven