drin­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɾɪnkn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: drin·ken
[1]
Grundwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
=
drink
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
drin­ken
PPP:
drun­ken
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik drink
du drinkst
he/se/dat drinkt
wi drinkt
ji drinkt
se drinkt
Vergangen Tiet:
ik drünk
du drünkst
he/se/dat drünk
wi drün­ken
ji drün­ken
se drün­ken
Perfekt:
ik heff drun­ken
du hest drun­ken
he/se/dat hett drun­ken
wi hebbt drun­ken
ji hebbt drun­ken
se hebbt drun­ken
Kunjunktiv:
ik drünk
du drünkst
he/se/dat drünk
wi drün­ken
ji drün­ken
se drün­ken
Imperativ:
drink!
drinkt!