ge­ven op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈɡɛːm̩/
Verb
Sülven: ge·ven
[1]
Grundwoortschatt
plattdüütsch:
recken, överlaten
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Giffst du mi maal dat Mest röver?
[2]
Opbowoortschatt
sik ~
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
He harr sik nu in sien Schicksal geven.
[3]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
[4]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
towiesen
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
[5]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
geven
PPP:
geven
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik geev
du giffst
he/se/dat gifft
wi geevt
ji geevt
se geevt
Vergangen Tiet:
ik gaff
du gaffst
he/se/dat gaff
wi gaffen
ji gaffen
se gaffen
Perfekt:
ik heff geven
du hest geven
he/se/dat hett geven
wi hebbt geven
ji hebbt geven
se hebbt geven
Kunjunktiv:
ik gaff
du gaffst
he/se/dat gaff
wi gaffen
ji gaffen
se gaffen
Imperativ:
giff!
gifft!