ge­ven op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɡɛːm̩/
Verb
Sülven: ge·ven
[1]
Grundwoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
recken, överlaten
nedderlandsch:
=
geven
engelsch:
=
give
düütsch:
=
geben
Bispelen:
[1] Giffst du mi mal dat Mess röver?
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
keen Wedderstand liesten
nedderlandsch:
düütsch:
Bispelen:
[1] He harr sik nu in sien Schicksal geven.
[3]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
existeren
düütsch:
=
geben
Bispelen:
[4]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
towiesen
düütsch:
=
geben
Bispelen:
[1] Wat för’n Naam hest du em geven?
[5]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
produzeren
düütsch:
Bispelen:
[1] Supp mit Klüüt, dat gifft en fein Eten.

Verbformen:

Infinitiv:
ge­ven
PPP:
ge­ven
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik geef
du gif­fst
he/se/dat gif­ft
wi geeft
ji geeft
se geeft
Vergangen Tiet:
ik gaff
du gaf­fst
he/se/dat gaff
wi gaf­fen
ji gaf­fen
se gaf­fen
Perfekt:
ik heff ge­ven
du hest ge­ven
he/se/dat hett ge­ven
wi hebbt ge­ven
ji hebbt ge­ven
se hebbt ge­ven
Kunjunktiv:
ik gaff
du gaf­fst
he/se/dat gaff
wi gaf­fen
ji gaf­fen
se gaf­fen
Imperativ:
giff!
gif­ft!