to­proos­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈtɔu̯ˌpɾɔu̯stn̩/
Verb
Sülven: to·proos·ten
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
to­proos­ten
PPP:
to­proost
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik proost to
du proostst to
he/se/dat proost to
wi proost to
ji proost to
se proost to
Vergangen Tiet:
ik proost to
du proostst to
he/se/dat proost to
wi proos­ten to
ji proos­ten to
se proos­ten to
Perfekt:
ik heff to­proost
du hest to­proost
he/se/dat hett to­proost
wi hebbt to­proost
ji hebbt to­proost
se hebbt to­proost
Kunjunktiv:
ik proost to
du proostst to
he/se/dat proost to
wi proos­ten to
ji proos­ten to
se proos­ten to
Imperativ:
proost to!
proost to!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: to + proost