vergrel­len op Plattdüütsch

Utspraak: /fəɾˈɡɾɛln̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: ver·grel·len
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
tornig maken
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
vergrel­len
PPP:
ve­r­grell­t
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik ve­r­grell
du ve­r­grell­st
he/se/dat ve­r­grell­t
wi ve­r­grell­t
ji ve­r­grell­t
se ve­r­grell­t
Vergangen Tiet:
ik ve­r­grell
du ve­r­grell­st
he/se/dat ve­r­grell
wi ve­r­grel­len
ji ve­r­grel­len
se ve­r­grel­len
Perfekt:
ik heff ve­r­grell­t
du hest ve­r­grell­t
he/se/dat hett ve­r­grell­t
wi hebbt ve­r­grell­t
ji hebbt ve­r­grell­t
se hebbt ve­r­grell­t
Kunjunktiv:
ik ve­r­grell
du ve­r­grell­st
he/se/dat ve­r­grell
wi ve­r­grel­len
ji ve­r­grel­len
se ve­r­grel­len
Imperativ:
ve­r­grell!
ve­r­grell­t!