lüch­ten op Plattdüütsch

Utspraak: /lʏçtn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: lüch·ten
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
heven
nedderlandsch:
engelsch:
=
lift
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
lüch­ten
PPP:
lücht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik lücht
du lüchtst
he/se/dat lücht
wi lücht
ji lücht
se lücht
Vergangen Tiet:
ik lücht
du lüchtst
he/se/dat lücht
wi lüch­ten
ji lüch­ten
se lüch­ten
Perfekt:
ik heff lücht
du hest lücht
he/se/dat hett lücht
wi hebbt lücht
ji hebbt lücht
se hebbt lücht
Kunjunktiv:
ik lücht
du lüchtst
he/se/dat lücht
wi lüch­ten
ji lüch­ten
se lüch­ten
Imperativ:
lücht!
lücht!