be­kö­ren op Plattdüütsch

Utspraak: /bəˈkøː·ɾən/
Verb
Sülven: be·kö·ren
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
be­kö­ren
PPP:
be­köört
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik be­köör
du be­köörst
he/se/dat be­köört
wi be­köört
ji be­köört
se be­köört
Vergangen Tiet:
ik be­köör
du be­köörst
he/se/dat be­köör
wi be­kö­ren
ji be­kö­ren
se be­kö­ren
Perfekt:
ik heff be­köört
du hest be­köört
he/se/dat hett be­köört
wi hebbt be­köört
ji hebbt be­köört
se hebbt be­köört
Kunjunktiv:
ik be­köör
du be­köörst
he/se/dat be­köör
wi be­kö­ren
ji be­kö­ren
se be­kö­ren
Imperativ:
be­köör!
be­köört!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: be- + kören