smü­cken op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈsmʏkn̩/
Verb
Sülven: smü·cken
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
smücken
PPP:
smückt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik smück
du smückst
he/se/dat smückt
wi smückt
ji smückt
se smückt
Vergangen Tiet:
ik smück
du smückst
he/se/dat smück
wi smücken
ji smücken
se smücken
Perfekt:
ik heff smückt
du hest smückt
he/se/dat hett smückt
wi hebbt smückt
ji hebbt smückt
se hebbt smückt
Kunjunktiv:
ik smück
du smückst
he/se/dat smück
wi smücken
ji smücken
se smücken
Imperativ:
smück!
smückt!