da­beln op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔː·bəln/
Verb
Sülven: da·beln
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Breddspeel oder Wörpelspeel
nedderlandsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
da­beln
PPP:
da­belt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik da­bel
du da­belst
he/se/dat da­belt
wi da­belt
ji da­belt
se da­belt
Vergangen Tiet:
ik da­bel
du da­belst
he/se/dat da­bel
wi da­beln
ji da­beln
se da­beln
Perfekt:
ik heff da­belt
du hest da­belt
he/se/dat hett da­belt
wi hebbt da­belt
ji hebbt da­belt
se hebbt da­belt
Kunjunktiv:
ik da­bel
du da­belst
he/se/dat da­bel
wi da­beln
ji da­beln
se da­beln
Imperativ:
da­bel!
da­belt!