vergis­sen op Plattdüütsch

Utspraak: /fəɾˈɡɪsn̩/
Verb
Sülven: ver·gis·sen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
verkehrt schätzen
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
vergis­sen
PPP:
vergiss­t
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik vergiss
du vergiss­st
he/se/dat vergiss­t
wi vergiss­t
ji vergiss­t
se vergiss­t
Vergangen Tiet:
ik vergiss
du vergiss­st
he/se/dat vergiss
wi vergis­sen
ji vergis­sen
se vergis­sen
Perfekt:
ik heff vergiss­t
du hest vergiss­t
he/se/dat hett vergiss­t
wi hebbt vergiss­t
ji hebbt vergiss­t
se hebbt vergiss­t
Kunjunktiv:
ik vergiss
du vergiss­st
he/se/dat vergiss
wi vergis­sen
ji vergis­sen
se vergis­sen
Imperativ:
vergiss!
vergiss­t!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + gissen