be­gahn op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /bəˈɡɔːn/
Verb
Sülven: be·gahn
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
begahn
PPP:
begahn
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik begah
du begeihst
he/se/dat begeiht
wi begaht
ji begaht
se begaht
Vergangen Tiet:
ik begüng
du begüngst
he/se/dat begüng
wi begüngen
ji begüngen
se begüngen
Perfekt:
ik heff begahn
du hest begahn
he/se/dat hett begahn
wi hebbt begahn
ji hebbt begahn
se hebbt begahn
Kunjunktiv:
ik begüng
du begüngst
he/se/dat begüng
wi begüngen
ji begüngen
se begüngen
Imperativ:
begah!
begaht!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: be- + gahn